Průlomové rozhodnutí Ústavního soudu: Porodní asistentky mohou vést domácí porody, avšak mimo rámec zdravotní péče.
Jaká jsou práva, povinnosti a rizika pro zdravotníky?
Rodičky podle Ústavního soudu mohou v domácím prostředí využít služeb odborníka vzdělaného v oblasti porodnictví (tedy i porodních asistentek), pouze z pohledu stávající úpravy nepůjde o poskytování zdravotní péče.
Dosavadní výklad totiž vedl k absurdním důsledkům – dovoloval ženám rodit doma, ale pouze o samotě, případně za přítomnosti někoho jiného než zdravotníka.
Kontroverzní a právně složité téma. Jsme rádi, že se otevírá prostor k (doufáme) kultivované právní diskuzi napříč společností. Právní nepřehlednost a šedá zóna nevede nikdy k dobrým výsledkům.
Pojďme se na něj podívat z hlediska právního rámce pro zdravotníky, kteří tento typ péče, chtějí poskytovat. Nehodnotíme při tom medicínskou nebo etickou stránku, protože ta je předmětem paralelní složité diskuze.
Ústavní soud České republiky rozhodl, že porodní asistentky (resp. odborník vzdělaný v oblasti porodnictví) mohou asistovat u domácích porodů. Tato činnost však není považována za poskytování zdravotní péče podle současné legislativy. To znamená, že na domácí porody vedené asistentkami se nevztahují standardní zdravotnické záruky a odpovědnost za případná rizika nese rodička.
Toto rozhodnutí reaguje na dosavadní praxi, kdy porodní asistentky nemohly legálně asistovat u domácích porodů, což vedlo k paradoxním situacím, kdy ženy rodily doma bez odborné pomoci. Nyní mají rodičky možnost využít služeb kvalifikovaných odbornic i v domácím prostředí, byť mimo rámec oficiální zdravotní péče.
Soud zároveň apeloval na zákonodárce, aby současnou právní úpravu zpřehlednili a reflektovali vývoj v oblasti porodnictví a reprodukčních práv. Současné zákony a předpisy týkající se práce porodních asistentek jsou složité, těžko srozumitelné a pro asistentky je těžké předem odhadnout, zda a jaké sankce jim mohou hrozit.
Co v praxi znamená nález Ústavního soudu?
Mohou nyní porodní asistentky bez obav asistovat u domácích porodů? A mají ženy možnost vyhledat jejich služby pro domácí porod?
Díky nedávnému rozhodnutí Ústavního soudu je odpověď na obě otázky jasná: ano. Pokud se již rodička rozhodne pro domácí porod, toto rozhodnutí pro ní může znamenat potenciální zvýšení bezpečnosti u porodu, protože nyní mohou legálně obdržet odbornou asistenci i v domácím prostředí (ročně v ČR proběhne 600 - 800 domácích porodů).
Jaké podmínky musí porodní asistentky splnit, aby mohly asistovat u domácích porodů?
Podle rozhodnutí Ústavního soudu nejsou pro asistenci u domácích porodů stanoveny žádné specifické podmínky a vyhlášky Ministerstva zdravotnictví se na ně nevztahují. Asistentky by se měly i nadále řídit mezinárodními standardy a doporučeními svých profesních organizací.
Mohou porodní asistentky otevřeně nabízet své služby pro domácí porody?
Ano, porodní asistentky nyní mohou bez obav své služby nabízet, včetně stanovení podmínek, ceny a dalších detailů.
Do této chvíle jim za takové jednání postih (pokuta až 1 mil. Kč). Ústavní soud to označil za nesprávné.
Jaké jsou nyní kompetence porodních asistentek?
Kompetence porodních asistentek zůstávají nezměněny a vycházejí z jejich vysokoškolského vzdělání v oboru. Právně však asistence u domácích porodů není považována za poskytování regulované zdravotní péče. Služby budou poskytovány na základě soukromoprávní dohody mezi asistentkou a rodičkou, která si tento typ péče vybere se všemi souvisejícími důsledky.
Je tento stav trvalý, nebo lze očekávat další změny?
Tento stav není trvalý. Rozhodnutí přineslo důležitou změnu v tom, že porodní asistentky již nemusí čelit hrozbě pokut za asistenci u domácích porodů, ale systémové problémy zůstávají nevyřešeny. Ústavní soud vyzývá stát, aby se zabýval nedostatky v současné právní úpravě a aby do budoucna zohlednil vývoj v oblasti porodnictví a reprodukčních práv. Cílem je dosáhnout plného uznání role porodních asistentek a jejich zařazení do systému veřejného zdravotního pojištění.
Mimo rámec zdravotní péče rozhodně neznamená bez odpovědností. Na tento typ poskytování služeb se váže celá řada "obecných" právních odpovědností, mj. odpovědnost za odbornou radu. Odpovědnost zde znamená povinnost hradit škodu, kterou by zdravotník způsobil tím, že by např. rodičce poradil špatně. Otázku odpovědnosti za škodu způsobenou informací nebo radou upravuje § 2950 občanského zákoníku.
U domácího porodu je odpovědnost porodní asistentky definována především smlouvou mezi ní a rodičkou, jelikož z právního hlediska nejde o poskytování zdravotní péče, kterou by reguloval stát. To znamená, že vztah mezi porodní asistentkou a rodičkou je považován za soukromoprávní, tedy obdobný jaký by měla například soukromá pečovatelská služba. Právní odpovědnost asistentky zahrnuje:
Odpovědnost za profesionální péči – Asistentka je povinna poskytovat své služby v souladu se svým vzděláním, profesními standardy a postupy, které jsou v oboru běžné. Měla by se řídit mezinárodními standardy a doporučeními profesní organizace (např. Unie porodních asistentek).
Odpovědnost za případnou nedbalost nebo pochybení – Pokud by došlo k situaci, kdy by porodní asistentka svým jednáním nebo nedostatečnou péčí způsobila rodičce nebo dítěti újmu, může být v případě soudního sporu odpovědná za škody. Asistentky proto často sjednávají pojištění odpovědnosti.
Neposkytování zdravotní péče – Protože Ústavní soud rozhodl, že asistence u domácího porodu není považována za regulovanou zdravotní péči, stát nenese odpovědnost za kvalitu poskytovaných služeb, a porodní asistentky nemohou být sankcionovány za poskytování péče mimo zdravotnické zařízení. Asistence je tedy z hlediska zákona „neregulovaná“.
Informovaný souhlas – Porodní asistentka má povinnost informovat rodičku o rizicích domácího porodu a získat její souhlas s touto péčí. Rodička tak nese hlavní odpovědnost za své rozhodnutí rodit doma.
Domácí porod a asistence porodních asistentek tedy nejsou regulovány stejným způsobem jako zdravotní péče v nemocnici, což přenáší odpovědnost za bezpečnost především na rodičku, zatímco odpovědnost asistentky je vázána na její smluvní závazky a standardy profesionální péče. Kde hledat bližší informace: https://www.usoud.cz/aktualne/porodni-asistentky-mohou-vest-domaci-porody-pri-poskytovani-teto-sluzby-vsak-nepujde-o-poskytovani-zdravotni-pece